Ի՞նչ է հայ լինելը:
Մենք հավատում ենք, որ ցանկացած վայրում հայ մնալը գիտակցված որոշում է` երբեք չլքելու սեփական արմատները և միշտ պահելու աշխարհի այդ փոքրիկ կտորը սրտում և մտքում: Այն մեր արյան մեջ է, որը ավանդվել է ծնողներից իրենց երեխաներին շարունակականության և հիշողության անվերջանալի պարույրով:
Ապավինել ուժին ու պայքարին, պատմությանը, հիշողություններին՝ և՛ ցավալի, և՛ ուրախ:
Ընտանիք, ժառանգություն, լեզու:
Ամենակարևորը՝ լեզուն, որովհետև բառերը կարևոր են:
Բառը լինում է բազմիմաստ՝ հաշվի առնելով դրա արտասանության ձևը, հնչերանգը, ենթատեքստն ու նրբությունները հասկանալու կարողությունը: Մարդը պետք է ԻՄԱՆԱ, որպեսզի հասկանա:
«M.A.M» կրթական նախաձեռնության գաղափարը ծագել է մեր այն գիտակցումից, որ հայերենը կարևոր դեր է կատարում մեր ազգային ինքնաճանաչման և մշակույթի պահպանման գործում:
Հայ լինել` նշանակում է նաև սովորեցնել։ Մենք, ի վերջո, գիտնականների ազգ ենք, որը վճռական է` ամեն գնով պահպանելու և փոխանցելու գիտելիքը: Մենք փիլիսոփաների և գրողների, գրքերը փրկած կանանց ժառանգներն ենք:
M.A.M-ը սովորեցնում է. խնամքով համադրված կրթական ծրագրերի միջոցով մենք ցանկանում ենք աշխարհասփյուռ հայության հաջորդ սերնդին սովորեցնել խոսել, գրել, բայց նաև` ճանաչել և սիրել հայկական ժառանգությունը, մշակույթն ու ավանդույթները:
Մեր ծրագիրը բաղկացած է բարդության մի քանի մակարդակներով դասընթացներից՝ հայերեն և պատմություն առարկաներից, որոնք հատկանշված ժամանակում ներկայացվելու են դասախոսների կողմից: Նրանք փոխներգործուն մեթոդներով վարելու են դասերը` հնարավորություն ընձեռելով աշակերտներին զգալու իրենց իրական լսարանում:
Հայ լինելը մեր ինքնությունը պահպանելու, երեխաներին պաշտպանելու և տունդարձի ճանապարհը հիշելու առհավատչյան է:
Հայ մնալը մեր իսկական առաքելությունն է, քանի որ մենք հավատում ենք, որ մայրենի լեզուն իմանալը հաստատում է մեր ծագումնաբանությունը և ազգային պատկանելությունը: