Դասընթացը նախատեսված է որոշակի որակավորում ունեցող մասնակիցների համար: Դասընթացի ընթացքում մասնակիցը հնարավորություն կունենա ավելի կատարելոգործվելու, մրցույթների պատրաստվելու։ Դասընթացում կորակավորվի մասնակցի շախմատային բազան: Նշված դասընթացին կուղեկցի ուսուցիչի հետ միաժամանակյա խաղերը: Անցնելով այս փուլերը կկազմվի աշակերտի շախմատային հասկացողությունը և մասնակցելով պարբերաբար մրցույթներին ավելի կկարծրանա ստացած գիտելիքները: Դասընթացները անցկացվելու են շախմատային պատմություններով։
Համբերությունը հաջողության հիմնական պայմանն է
Ես իմ կարիերան սկսել եմ շախմատում 6 տարեկանից և այդ ժամանակից ի վեր մասնակցել և հաղթել եմ բազմաթիվ մրցաշարերի ամբողջ աշխարհում: Հատկանշական է, որ չեմպիոնի տիտղոսը նվաճել եմ բանակային խաղերում ՝ մրցելով ամբողջ բանակի հետ ։ Ներկայումս ունեմ 2150 վարկանիշ և ակտիվորեն զբաղվում եմ շախմատի դասավանդմամբ ՝ շարունակելով ուսումս ՀԱՀ-ում (Հայաստանի Ամերիկյան համալսարան):
Այս նախագիծը նպատակ ունի արտերկրում ապրող հայ երեխաներին ծանոթացնել իրենց ազգին և լեզվին: Շախմատը ծառայում է որպես հաղորդակցության յուրահատուկ ձև; խաղը յուրացնելուց բացի, դրա համար անհրաժեշտ է հասկանալ ձեր մրցակցին կամ ձեր առջև գտնվող ցանկացած այլ անձի:
Ուղերձ մեր ուսանողներին
Շախմատը ավելին է, քան պարզապես խաղ; Այն հզոր գործիք է քննադատական մտածողության, խնդիրների լուծման հմտությունների և ռազմավարական կանխատեսման զարգացման համար: Շախմատին տիրապետելը ոչ միայն բարձրացնում է մտքի ճկունությունը, այլև զարգացնում է համբերություն, կենտրոնացում և դժվար իրավիճակներում որոշումներ կայացնելու ունակություն:
M.A.M-ն առանցքային դեր է խաղում աշխարհի հայերի շրջանում կրթության և տրամաբանական մտածողության զարգացման գործում: Ճանաչելով շախմատի կարևորությունը ՝ դրանք ծառայում են որպես հզոր կատալիզատոր ճանաչողական կարողությունների զարգացման համար, ինչը հանգեցնում է ավելի արդյունավետ որոշումների կայացման և քննադատական մտածողության հմտությունների զարգացման ողջ կյանքի ընթացքում: